Uvoľnenie celého tela

Táto zostava vás prevedie pohodlnými pozíciami, ktoré dodávajú pokoj, stabilitu a zlepšia vaše sústredenie. Najvhodnejšie je zostavu pripojiť ako záverečnú fázu k ďalším z našich pripravených zostáv.

1. Pozícia: Paščimotásána

Pozícia: Paščimotásána

Pohodlne sa usaďte do pozície klieští, kedy natiahnete nohy, ktoré sú aktívne a flexované. Súčasne si vyrovnajte chrbát a vyťahujte sa do výšky, ako keby vás niekto ťahal za pomyselný povrázok. Cítite to?

Dochádza k dokonalému natiahnutiu chrbta i nôh po celej dĺžke. Ak by vás svaly príliš ťahali, vypodložte sa pomocou bolsteru alebo vankúšov. Medzi kolená môžete vložiť jogový blok, ktorý vám pomôže udržať nohy aktívne a zároveň si naň môžete odložiť hlavu, nechať spadnúť ramená dolu a tým uvoľniť krčnú chrbticu.

2. Pozícia: Supta vajrásána

Pozícia: Supta vajrásána

Táto pozícia vám pomôže otvoriť hrudník, pomáha spracovať nahromadený hnev. Ďalej zlepšuje sústredenie a zároveň upokojuje myseľ.

Pripravte si oporu z bolsterov a vankúšov. Začnite v pozícii luku, kedy sa v kľaku opierate o päty a zakláňate sa, natiahnite si chrbát na pripravenú oporu.

K dokonalosti si ešte môžete položiť vankúšik na oči a skúsiť vydržať v tejto polohe 3 až 5 minút.

3. Pozícia: Ardha halásána

Pozícia: Ardha halásána

Táto pozícia sa nazýva i pozícia polovičného pluhu a je doslova ozdravná. Jednak upravuje zažívanie, vyrovnáva hladinu cukru v krvi, zlepšuje krvný obeh a funguje ako prevencia proti opuchnutým nohám i kŕčovým žilám. Ďalšou výhodou je, že vyrovnáva hladinu hormónov a aktivuje endokrinný systém.

Do pozície sa dostanete z ľahu, zdvihnete nohy do pravého uhľa. Môžete ich oprieť o stenu, tak aby bol zadok i nohy “nalepené” na stene alebo si na nohy môžete dať nejakú záťaž. Obe varianty vám pomôžu udržať nohy rovné.

Dajte si len pozor, aby ste sa neprehýbali v bokoch a chrbte, tie by zase mali zostať “nalepené” k podložke.

4. Pozícia: Šávásána

Pozícia: Šávásána

A na záver nevynechajte relaxačnú Šavasánu, ktorú si napokon môžete dopriať kedykoľvek počas dňa. Na pár minút sa položiť, uvoľniť nohy i ruky a len chvíľku dovoliť myšlienkam plynúť a nechať ich odísť. Ľahnite si na chrbát, ruky a nohy nechajte spadnúť do uhla 45 stupňov.

TIP: Dokonalému uvoľneniu predchádza dokonalé natiahnutie. Napriamte si ruky za hlavu a skúste sa úplne vytiahnuť do svojho maxima, ako za rukami, tak i za nohami. Potom už len s výdychom ústami uvoľnite telo. Uvedomujete si ten rozdiel?

Všechny kategorie jógologie