Upokojenie mysle

Nechajte rozplynúť všetky negatívne myšlienky a starosti. Táto zostava uvoľňuje boky a bedrá, ktoré sú preťažované z dlhého sedenia a ukladajú sa v nich negatívne emócie. Zároveň si s touto sekvenciou natiahnete stuhnutý chrbát. Zacvičte si a pocítite úľavu i nový príliv energie!

1. Pozícia: Upavištakonásána

Pozícia: Upavištakonásána

Zostavu začnite uzemňujúcou pozíciou v širokom sede rozkročmo. Pôsobí na oblasť chrbta, zadnej i vnútornej strany stehien.

Udržujte rovný chrbát, ktorý sa zároveň krásne natiahne. Vyťahujte sa hore za hlavou.

V priebehu trvania pozície si ju môžete modifikovať a položiť si hlavu na bolster. Takto si oddýchnete v jednej z variácií pozície dieťaťa.

2. Pozícia: Anjanejásana

Pozícia: Anjanejásana

Nazýva sa aj nízky výpad a radí sa k záklonovým pozíciám. Vďaka tejto pozícii si dôkladne natiahnete boky, bedrá i stehná. Zároveň zapojíte i svaly na krku, ramenné kĺby a paže. Ďalej posilníte kolená, natiahnete šľachy dolných končatín a skrátka neprídu ani brušné svaly. Okrem toho všetkého ešte potrénujete balans.

Ak by vás boleli kolená, umiestnite si pod ne podporný vankúšik. Na dokonalé vyrovnanie chrbta zase využite oporu, ktorú vám poskytnú dve jogové tehličky.

3. Pozícia: Padottásána

Pozícia: Padottásána

Ak trpíte bolesťami hlavy a chcete sa zbaviť únavy či zlej nálady, prevráťte sa hore nohami! Získate úplne nový pohľad. Neveríte?

Vyskúšajte túto intenzívnu naťahovaciu pozíciu. Dostanete sa do nej zo stoja. Rozkročíte sa dostatočne široko.

Ak trpíte bolesťami v bokoch, rozsah si upravte a prípadne nechajte pokrčené kolená. A potom už s rukami v bok sa kúsok po kúsku pomaly skláňajte až tam, kde vás pustí telo.

Majte po ruke i jogové bloky, ktorými si vypodložíte ruky a zotrvajte, koľko vám je príjemné.

Až sa budete z pozície vracať, choďte na to rovnako pomaly a vedome, aby sa stihol vyrovnať tlak v očiach a nezamotala sa vám hlava.

4. Pozícia: Supta Padangusthásána

Pozícia: Supta Padangusthásána

V poslednej pozícii zostavy si trochu oddýchneme, no zároveň postupne natiahneme hamstringy, teda zadnú časť stehien. S touto pozíciou rozvíjate rovnováhu, posilňujete dolné končatiny a takisto uvoľňujete bedrá a boky.

Zo začiatku si nechajte koleno pokrčené, postupom času sa dostanete do prepnutia. Aby ste zbytočne neprehýbali chrbát v oblasti bedier, použite jogový opasok. Pomôže vám tiež pri postupnom vyrovnávaní kolena.

Všechny kategorie jógologie