Pomôcky na jogu, ktoré podporia váš jogový rast

Pomôcky na jogu majú veľký potenciál. Môžu vám pootvoriť dvere k novým druhom jogy, posunúť vás na vyššiu úroveň alebo pozmeniť váš prístup k cvičeniu. Niektoré z pomôcok často podceňujeme, iné ani nemusíte poznať. Práve neznalosť v nás budí opatrnosť, ba dokonca odmietanie. Poďme sa presvedčiť, že joga s pomôckami nemusí byť náročnejšia, nudnejšia alebo krkolomnejšia. Naopak, môže nás naviesť na cestu k ešte zdravšiemu a prirodzenejšiemu pohybu.

Aby bloky neboli prekážkou

Ak používate bloky na jogu, nie je to žiadna hanba ani príťaž či podvádzanie. To že po nich siahnete, skôr ukazuje, že viete, ako pomôcky používať a ako pomáhajú práve vám. Joga blok využijú začiatočníci s obmedzeným rozsahom pohybu, i pokročilí, flexibilní jogíni, ktorí chcú zintenzívniť alebo prehĺbiť prevedenie ásány. Blok na jogu sa navyše môže hodiť pri relaxačných pozíciách alebo pri dlhšom zotrvaní v skríženom sede. Umožní vyrovnať chrbát, doširoka otvoriť hrudník a zhlboka dýchať.

Neviete si rady s jednotlivými ásánami? Sústredíte sa na to, kam s nohami a rukami? Myslíte na dýchanie? A k tomu ešte premýšľať, ako zahrnúť tehličku do jednotlivých ásán... Nemajte obavy a o poproste o pomoc lektora alebo cvičte pred zrkadlom. Ak v predklonoch alebo úklonoch do strany nedosiahnete na zem, zaprite sa jednoducho o tehličku. S joga blokmi si budete môcť dovoliť kvalitnejšie a bezpečnejšie pretiahnutie svalov bez toho, aby ste sa pri cvičení trápili. A v pozícii tak prirodzene vydržíte dlhšie. Vyskúšajte si napríklad pozíciu ryby, trojuholník či most.

Netradičná podpora pri dynamickej joge

Yoga wheel alebo kruh – pomôcka, ktorá sa využíva pri cvičení ako podpora rovnako ako bloky. Na rozdiel od tehličiek však neslúži ako statický nástroj, ale umožňuje cvičiť dynamicky a prehĺbiť i zložitejšie ásány. Ak sa na kruh položíme celou svojou váhou, pocítime okrem pretiahnutia svalov aj ich posilnenie a masážny účinok. S kruhom môžete očakávať i príjemnejšie relaxačné pozície, intenzívnejšie záklony a jedinečné jogové zážitky.

Všechny kategorie jógologie