Cvičenie jogy doma: Vytvorte si svoje jogové hniezdočko

Cvičenie jogy doma je skvelým doplnením praxe v štúdiu. Preneste si jogu domov a vytvorte si podmienky a priestor na cvičenie, aby vás to motivovalo postaviť sa na podložku čo najčastejšie. Príjemné a útulné miesto, na ktoré sa budete tešiť a rozložená podložka dokážu s vašou praxou divy. Každá minúta sa počíta.

Základným kameňom pri stavbe takéhoto jogového hniezdočka bude podložka. Ak už svoju máte, skúste ostatné doplnky zladiť práve s podložkou alebo zabrúste na dizajnové podložky na jogu a vyberte si podľa pocitu. Okrem dizajnových podložiek sú vhodné na cvičenie doma i guľaté, korkové, jutové a kaučukové.

Výber jogamatky na doma

Veľký úspech v domácnosti, kde je veľa priestoru, majú guľaté podložky na jogu, pretože:

 • sú praktické, ekologické, príjemné a krásne,
 • vyrobené z prírodného kaučuku s vysokou absorbciou vlhkosti,
 • poskytujú dostatok priestoru pri striedaní asán,
 • nemusíte riešiť, že bude noha alebo ruka mimo podložku,
 • využijete ich pri meditácii a relaxácii i jemnej joge,
 • kruh symbolizuje celistvosť života a neustály kolobeh, nekonečno, dokonalosť,
 • zároveň predstavuje i ženskú energiu,
 • guľaté tvary pôsobia upokojujúco a navodzujú pocit bezpečia a ochrany.

Príjemné na dotyk i pohľad sú i korkové podložky na jogu. Korok je prírodný materiál a bude sa vynímať spolu s drevom, kameňom a ďalšími prírodnými elementmi vo vašej domácnosti. Zospodu je protišmyková pena alebo guma, vďaka ktorej podložka drží na každom type podlahy. Navyše je hygienická, zdravotne nezávadná a vonia. Vyznačuje sa odolnosťou, takže bude skvelým každodenným podporovateľom vašej jogovej praxe.

A ďalšími favoritmi na dokonalé domáce cvičenie jogy sú jutové a kaučukové podložky na jogu. Jutové podložky sú vyrobené z prírodných materiálov, ekologické, príjemné na dotyk. Vyznačujú sa komfortom a nešmýkajú sa ani na podlahe ani pod rukami. Tieto podložky sú ťažšie a preto sa viac hodia na cvičenie doma, ako na prenášanie do štúdia. Využijete ich na všetky typy jogy, okrem dynamických.

Pre tieto účely siahnite radšej po kaučukovej podložke, ktorá vás práve v dynamických pozíciách podrží. Vďaka vlastnostiam kaučukových podložiek Natural Eco sa budete môcť plne sústrediť na pozície a užiť si tak experimentovanie v stojných i obrátených pozíciách.

Zástancov tradičného praktikovania jogy s čo najväčším prepojením s prírodou bude pravou voľbou tkaný jogový koberček zo 100 % bavlny. Hodí sa na všetky druhy jogy aj na naťahovacie cvičenia. Doma ho oceníte aj vďaka veľkosti a jednoduchej údržbe. Zároveň je však ľahký, takže ho pokojne aj počas cvičenia prenesiete na terasu, balkón, záhradu, prípadne zabalíte i na vaše cesty.

Nezabudnite ani na jogové pomôcky

Predpokladáme, že joge sa už nejaký čas venujete alebo venovať budete. Investujte aj do kvalitných pomôcok na jogu, ktoré využijete pri rôznych štýloch jogy. Najčastejšie to môžu byť joga bloky a joga opasky, ktoré budú vašimi predĺženými rukami a podporou.

S jogou je úzko prepojená i meditácia, ktorú si najviac užijete v sede na meditačnom vankúši. Ak ste typ, čo si rád oddýchne alebo praktikuje dlhšie meditácie, presne pre vás máme jednofarebné i vzorované sety na meditáciu.

Finálny look dosiahnete joga dekoráciami a tibetskými miskami

Praktikovanie jogy pôjde jedna radosť v prispôsobenom kútiku. Soška Buddhu alebo joga dekorácie môžu byť stálou súčasťou interiéru, ktorý sa v mihu oka zmení na jogové hniezdočko. Steny môžete vyzdobiť plagátmi s jogovými asánami alebo príjemným obrazom či obľúbenou mandalou.

Tipy, ak máte dostatok priestoru a rozpočtu:

 • Ideálne ak bude podložka a všetky doplnky neustále rozprestreté a pripravené.
 • Budete si tak môcť kedykoľvek dopriať čo i len krátku sekvenciu cvičenia.
 • Priestor a jednoduchý prístup vás budú motivovať k častejšiemu praktikovaniu.
 • Ležiaci Buddha alebo väčšie sochy sa tu budú perfektne vynímať.
 • Vytvoriť si môžete aj posvätný oltár so živými kvetmi, vonnými tyčinkami či obrázkom.
 • A nešetrite ani na veľkosti tibetskej misy.
 • Meditačný vankúš, bolster či jogové bloky môžu byť tiež neustále “na značkách”.
 • Doplňte svoju knižnicu i jogovou literatúrou, ktorú bude na dosah vo chvíľach oddychu.
 • Pohodlné kreslo na oddych pri čaji tiež vyčaruje kúzelnú atmosféru.

Tipy, ak disponujete menším priestorom a rozpočtom:

 • Steny “vyzdobte” vešiačikmi a poličkami, kde odložíte, zavesíte svoje jogové vybavenie.
 • Doplňte stolček s úložným priestorom, kde bude mať permanentné miesto malá socha Buddhu alebo dekorácia. Do zásuvky zase môžete schovať aróma olejčeky, tyčinky, vankúšik na oči, jogové časopisy a ďalšie nevyhnutnosti.
 • V okolí cvičenia, napr. na parapete môžu byť sviečky. Pozor však na závesy či iné horľavé predmety, aby ste miesto meditácie nemuseli hasiť požiar.
 • Steny tiež doplňte vertikálnymi kvetináčmi s rastlinkami, ktoré priestor oživia.
 • Možno si radi púšťate hudbu, skúste malý reproduktor umiestniť tak, aby ste ho mohli využívať nie len pri cvičení ale i počas bežného pohybu po byte.
 • Zadovážte si jednu z menších tibetských misiek.

Umiestnením tibetskej misky zapojíte ďalší zmysel do svojej jogovej praxe, na ktorú sa budete tešiť. V obklopení zvukov z tibetských misiek sa uvoľníte, napojíte na seba. Majú úžasné harmonizujúce a liečebné účinky. Vybrať môžete ručne tepané alebo strojom vyrábané tibetské misky. Nájdite im svoje čestné miesto na poličke alebo stolčeka.

Voňavá joga

Nezabúdajte, že atmosféru dotvárajú aj vône. Doplňte si do svojho jogového kútika i aróma lampu a vyberte si kvalitné esenciálne a aróma terapeutické oleje podľa nálady. Majú mnoho terapeutických i zdravotných účinkov. Vsadiť môžete aj na vonné tyčinky, s ktorými zase dosiahnete éterickosť priestoru.

Želáme príjemnú chvíle strávené zariaďovaním svojho miestečka na jogu.

Foto autora/ky článku

Autor článku

Tinka Víšková

Tinka je Slovenka, copywriterka, PRistka, meditujíca jogínka, maminka, manželka, teta, dcera, kámoška. Všechno co si kdy vymyslela, tak se jí zatím podařilo a přitom je to prej roztěkaný blíženec, který nedokáže dotahovat věci do konce :D Nejbližší je jí heslo: Žáden sen není dost veliký, aby se nemohl uskutečnit.

Všechny kategorie jógologie