Bolia vás pri joge zápästia?

Aj keď jogu cvičíme väčšinou i preto, že nám dokáže narovnať telo a uľaviť od mnohých telesných neduhov, môže byť občas i zdrojom bolesti, hlavne pri nesprávnom prevedení asán. Zápästie patrí medzi časti tela, ktorým bežne nevenujeme toľko pozornosti. Avšak len dovtedy, kým sa neprihlási o slovo bolesť. V dnešnej dobe, keď ľudia bežne trávia niekoľko hodín pri počítači a svaly na rukách a zápästiach sú neprimeraným spôsobom preťažované, nie sú problémy so zápästím žiadnou výnimkou. Keď pracujeme s klientami na našich lekciách, často si sťažujú na túto bolesť. Preto sme sa rozhodli tejto téme venovať podrobnejšie. V tomto článku sa pokúsime poodhaliť dôvody, ktoré môžu stáť za bolesťou zápästia pri jogovej praxi.

Nepodceňujte prácu dlaní

Dlane a zápästia hrajú dôležitú úlohu pri mnohých asánach, avšak úplne zásadné sú v pozíciách, kde nesú váhu nášho tela, teda v pozíciách, kde stojíme na rukách alebo sa o ne opierame. K týmto pozíciám radíme predovšetkým psa s hlavou dolu (Adho mukha svanasana) a jeho varianty, Vasišthásana (bočné prkno), ďalej stoj na rukách a variácie, pozícia vrany (Bakásana), mostu a ďalšie. Bez preháňania by sa dalo povedať, že tieto pozície sú akousi zaťažkávacou skúškou, ktorá nám o fungovaní tejto časti tela dokáže mnohé napovedať. Keď tieto pozície začínate praktikovať, buďte trpezliví. Zápästia totiž v bežnom živote nezaťažujeme tak, ako nohy. Príslušné svaly si na ne musia zvyknúť a potrebujú čas, aby zosilneli.

Správne zaťaženie dlaní je základ

Ako by mali správne pracovať dlane a zápästia v pozícii psa s hlavou dolu? Často ľudia v tejto pozícii nechávajú veľkú váhu na dlaniach, prepadávajú dopredu, namiesto toho, aby naopak prenášali váhu dozadu, vynášali sedacie kosti smerom nahor a tlačili pätami do podložky alebo sa o to pokúšali. Riešením je aktívne sa v pozícii odtlačovať sa od dlaní, váhu rovnomerne rozprestrieť medzi dlane a chodidlá a snažiť sa o harmonické vyváženie „strechy“. Nezabudnite ani na zapojenie prednej časti stehien, vyťahovanie jabĺčok smerom hore. Skrátka práca s vlastným telom je základ. Len tak je možné pozíciu zlepšovať a problémy do budúcna zmierniť alebo celkom odstrániť..

Rozložte váhu do celej dlane

Častokrát sa stáva, obzvlášť začiatočníkom, že zaťažujú dlaň nerovnomerne. Väčšinou je veľmi zaťažená len časť pri koreni dlane a základy prstov a prsta samotné sú zapojené menej alebo takmer vôbec. Skúste opäť rovnomerne zaťažiť celú dlaň, a to vrátane prstov. Prsty roztvorte jemne od seba, ako keby do vejárika. V strede dlane nechajte prirodzene pracovať klenbu ruky, tú do podložky netlačte. Tlak naopak zdôraznite v základe palca, ukazováka a malíčka. Niektorí jogoví inštruktori nechávajú klientov vyskúšať si „strechu“ s odľahčeným zápästím nad podložkou, len na prstoch. Práve preto, aby si mohli uvedomiť, že táto časť dlane sa má rovnako zapájať.

Zapojte do hry jogové pomôcky a skúste iné varianty pozície

Ak máte so zápästím problém dlhodobo a korekcia pozície nestačí, môžete vyskúšať niektoré z pomôcok. Skúste pozíciu psa s hlavou dolu trošku inak. Vložte si pod svoje dlane blok na jogu. Bloky si dokonca môžete oprieť o stenu a zvýšiť tak stabilitu. Dlane sa tak dostanú do zvýšenej pozície a uhoľ medzi zápästím a predlaktím sa zväčší. Vďaka tomu sa zmierni i tlak na kĺby zápästia. Malo by byť štandardom, že pred praktikovaním náročnejších pozícií, ako je napríklad stoj na rukách, svoje telo najskôr zahrejete prípravnými asánami.

Začnite pozvoľna

Začiatočníci bývajú často horliví a chcú hneď dosahovať tie najlepšie výsledky, nehľadiac na zložitosť asán. Ak k nim nemajú ešte dostatočne osvojenú techniku, môže im bolesť často vystaviť stopku. Ak by ste pri cvičení cítili prudkú bolesť v zápästí, zastavte nácvik asány a nechajte zápästie oddychovať. Pri ďalšej praxi sa k problematickej asáne môžete znova vrátiť, ale veľmi pozvoľna. Siahnite po pomôckami a samozrejme pod vedením skúseného lektora, ktorý postráži správnosť prevedenia. Ak bolesť pretrváva, alebo máte problémy i mimo cvičenia, zájdite radšej k lekárovi.

Zdroje

gotoortho.com

www.arhantayoga.org

www.washingtonpost.com

Foto autora/ky článku

Autor článku

Veronika Gálová

Veronika poznala jógu v rámci povinného tělocviku na vysoké škole, kdy ještě netušila, že se z toho vyklube láska na celý život. Po narození druhé dcery se odhodlala splnit si svůj sen stát se lektorkou. Momentálně cvičí především s těhotnými a ženami po porodu. Profesně se věnuje také marketingu a copywritingu.

Všechny kategorie jógologie