Bolesti kĺbov pri cvičení jogy

Jógologie: bolesti kloubů při cvičení jógyJoga by mala byť jednou z najrelaxačnejších a najuzdravujúcejších aktivít. Niekedy však počas lekcie môžu začať bolieť kĺby. Pochyby môžu mať i ľudia s operovanými alebo nejakým spôsobom poškodenými kĺbmi. Nebojte sa pri cvičení prispôsobiť svojim potrebám!

Bolesť vzniknutá počas cvičenia

Ľudia, ktorých trápia bolesti a otlaky kĺbov alebo kostí, poprípade skolióza, niekedy pri skríženom sede, v pozícii mačky či šavásany tlačia bedrové kĺby, panvové kosti alebo iné vystúpené miesta. Riešenie nie je vôbec zložité: stačí si zvoliť hrubšiu podložku, s výškou napr. 6 mm Asana Extra z Yogacentra. Okamžité riešenie, priamo na hodine jogy, môže byť napríklad zloženie podložky, deka alebo meditačný vankúš. Podložku alebo deku môžete využiť i pri šavásane.

Bolesť iného pôvodu

Veľká výhoda jogy je možnosť prispôsobenia ‒ aktuálnej kondícii a nálade či dlhodobejšiemu zdravotnému stavu. Jogu je možné cvičiť i s endoprotézou kolena či bedrového kĺbu, s artritídou i problematickou krčnou chrbticou. Dôležité je vyberať si menej náročné lekcie, napríklad hatha jogu pre začiatočníkov či jogu pre zdravý chrbát. (Vždy svojmu lektorovi alebo lektorke pred hodinou povedzte, čo vás obmedzuje, či ako sa dnes cítite.) Dobrou voľbou môže byť i jin jóga ‒ prácou so šľachami a spojivovými tkanivami dosiahnete uvoľnenie a väčšiu pružnosť a pohyblivosť kĺbov celého tela.

Z osobnej skúsenosti vieme, že pri pravidelnom cvičení niektorých našich klientov s artritídou sa bolesť kĺbov zmiernila alebo úplne zmizla.

Dobrým riešením môže byť i častejšie využívanie pomôcok. V pozícii trikonasány veľmi pomôže korková alebo penová tehlička, skrížený sed bude pohodlnejší na vankúši alebo s oporou bolsteru. Veľmi výhodné je zaobstarať si sadu pomôcok a zvyknúť si ich v správnej chvíli používať.


Všechny kategorie jógologie