Akupresúrne podložky na relax i získanie energie

Vedia Vás potrápiť kĺby či chrbát? Trpíte bolesťami hlavy alebo šije? Cítite sa ráno rozlámaní? Dokážete sa uvoľniť od stresu? Tieto otázky majú jednu spoločnú odpoveď: masáž pomocou akupresúrnej podložky. Prečítajte si, ako Vám taká jednoduchá vec dokáže zlepšiť kvalitu života.

„Spike mat“ alebo „the bed of nails“ pochádza z Indie, kde sa tieto podložky používali na relax, meditáciu a jogu po tisícročia. Na rozdiel od akupunktúry je akupresúra neinvazívna a zmierňuje bolesť rozptýlením vašej energie podľa čínskej medicíny nazývanej „čchi“ prostredníctvom dotyku a tlaku. Pôsobením na niekoľko bodov súčasne dochádza k uvoľneniu zablokovaného toku energie do celého tela. V krátkom čase dosiahnete úžasných, blahodárnych výsledkov bez vedľajšieho účinku, úplne bezpečne a prirodzenou cestou.

S akými problémami Vám môže podložka pomôcť?

bolesti chrbta

bolesti hlavy a šije

bolesti kĺbov

zápaly a opuchy

tráviace ťažkosti a nevoľnosť

detox

podpora imunitného systému

menštruačné bolesti či zápal močových ciest

stres, depresie a úzkosti

nespavosť a únava

zmiernenie chrípky a nachladnutia

zatuhnuté svaly a svalové kŕče

pri problémoch s krvným obehom

psoriáza, ekzém, seborea a iné 

V čom spočíva kúzlo akupresúrnej podložky?

Kvôli oblečeniu, ktoré nosíme a kontrolovanému prostrediu, v ktorom žijeme a pracujeme, už nemá naša pokožka toľko stimulov, koľko by potrebovala. Akupresúrna podložka predstavuje prirodzenú cestu, ako dávku týchto podnetov zvýšiť. Stimulácia kože vedie k vylučovaniu látok, ktoré riadia a upravujú fyziolgické funkcie organizmu - endorfíny. Vďaka nim dochádza k pozitívnej úprave funkcie organizmu. Stimulácia kože dokáže poukázať na vnútorné potreby tela, keďže dnešný civilizovaný človek už stratil schopnosť tieto upozornenia vôbec vnímať. Telo dostane upozornenie na problém, potom spustí rad procesov, vďaka ktorým si je telo schopné poradiť aj samo.

Pravidelným používaním akupresúrnej podložky zlepšíte tok energie a rovnováhu v tele, zároveň podporíte látkovú výmenu.

Stimuláciou akupresúrnych bodov aktivujete v tele produkciu endorfínov a dochádza k celkovému upokojeniu. Napomáha teda k odbúravaniu stresu a únavy, znižuje napätie a pomáha i pri poruchách spánku.

Prispieva i k uvoľneniu svalov a podporuje činnosť krvného obehu. Ocenia ju i športovci, pretože pomáha skrátiť dobu regenerácie po intenzívnom tréningu a zlepšuje výkony.

Využite masážny vankúš, ktorý si pohodlne vložíte pod šiju a pomaly naň naľahnete. Môže byť nápomocný pri bolestiach krku a hlavy, pri chronickej únave a nespavosti.

Na čo si treba dať pozor!

Konzultujte so svojím lekárom v prípade, že trpíte na dermatologické choroby, liečite sa na rakovinu, prekonali ste infarkt, trpíte poruchami krvácania alebo ste tehotná. Pite dostatok vody počas celého dňa. Po akupresúre sa takisto poriadne napite, aby sa odplavili škodlivé látky a prehĺbili ste tak blahodárne účinky.

Ako na to?

Položte opatrne chrbát i hlavu na podložku a prípadne i na vankúšik. Dýchajte zhlboka a uvoľnite sa. Prvých 3 až 5 minút budete cítiť nepríjemný tlak alebo miernu bolesť, ktorá však zvyčajne po tejto dobe prejde. Na akupresúrnej podložke si poležte 20 až 30 minút. Podložku používajte 1 až 2 krát za deň. Na začiatku si môžete podložku umiestniť na gauč, posteľ, matrac, navrstvenú deku alebo čokoľvek mäkké. Ľahnite si na podložku v tričku alebo prekyte hroty nejakou tenkou látkou. Začnite postupne, kratšími časovými úsekmi a postupne čas predlžujte podľa toho, ako je vám to príjemné.

Doprajte blahodárne prekrvenie chodidlám a dlaniam

Ďalším spôsobom, ako podložku využiť je, postaviť sa na ňu alebo si na ňu položiť chodidlá. Na chodidlách sa nachádzajú reflexné body, ktoré odzrkadľujú celé naše telo. Doprajete masáž nielen noháme, ale i vnútorným orgánom. Na podložku môžete rovnako umiesniť i ruky, kde sa rovnako nachádzajú reflexné plochy. Napríklad plocha hlavy a krku je na rukách dokonca väčšia ako na nohách. Masážou ľavej ruky prekrvíte okrem iného žalúdok a slezinu. Na pravej dlani zase stimulujete žlčník a pečeň.

Prečo je to také príjemné?

Poťah je vyrobený z bavlny, hroty sú vlastne doštičky z ABS plastu. Výplň akupresúrnej podložky tvorí kokosové vlákno, vďaka ktorému podložka drží svoj tvar, je pevná, ale zároveň priedušná. Ďalšími výbornými vlastnosťami kokosového vlákna je schopnosť odvádzať vlhkosť, regulovať teplotu a má i výborné izolačné vlastnosti. Je odolné voči opotrebeniu, plesniam, odpudzuje hlodavce, hmyz i baktérie.Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/acupressure-mat#for-nausea
https://www.healthline.com/health/acupressure-mat#how-to-use
https://nymag.com/strategist/article/acupressure-mat-benefits.html

Všechny kategorie jógologie