5 tipov na cvičenie jogy doma

Ako si doma vytvoriť atmosféru, ktorá by motivovala k cvičeniu. Vyťažený časový harmonogram alebo prázdninové cestovanie na chatu nahrávajú praktikovaniu jogy bez lektora. A napríklad i k online lekciám jogy. Poradíme vám, ako si prispôsobiť svoje domáce „štúdio“, aby ste ste mali po lekcii rovnako skvelý pocit, ako keď cvičíte v Yogacentre. I keď priznávame, že prax tam má proste niečo do seba.

 

I. Výbava ako v štúdiu

V štúdiu vám radi požičiame rôzne pomôcky – jogamatky, joga bloky, bolstery, opasky či deky. Nie každý však disponuje kvalitnou jogamatkou a pomôckami aj doma. Podložka na jogu je pritom úplný základ. Zabudnite na kempingovú karimatku či zloženú deku a vybavte sa kvalitnou jogamatkou. Ak neviete, po akom type podložky siahnuť, pozrite sa do nášho sprievodcu. Pomôže vám s rýchlym výberom bez starostí, ale i v prípade, že chcete do svojho vybavenia investovať.

Vyzerá to, že ďalšie pomôcky jednoducho nahradíte knihou či opaskom od županu alebo uterákom. Avšak keď sa chcete joge venovať naplno a dlhodobejšie, tak sa rozhodne oplatí investovať aj do týchto kvalitných pomôcok.
Odporúčame hlavne joga tehličku, ktorá vám dodá podporu pri cvičení, napríklad ak nedosiahnete v pozícii rukou na zem.

II. Šaty robia jogína

Určite ste už počuli, že ak chcete mať produktívny deň na home office, mali by ste sa obliecť a namaľovať tak, ako keby ste šli do práce. Rovnako to platí i pri jogovej praxi. Odložte tepláky a prezlečte sa do oblečenia na jogu, ktoré nosíte na lekciu. Vyberte si svoj štýl a strih legín alebo voľnejších nohavíc, k tomu dolaďte top bez rukávu alebo s dlhým rukávom.

III. Na atmosfére záleží

Ak je to možné, vyhraďte si celú miestnosť na cvičenie len pre seba. Pred lekciou si dobre vyvetrajte, podložku rozložte na čistú podlahu, nech vás nič nevyrušuje a neodvádza pozornosť. Priestor si môžete vylepšiť i joga sviečkou, vzduch zase vonnou tyčinkou .

IV. Doma, ale vonku

Nič nebráni tomu, aby ste si zacvičili na čerstvom vzduchu, ak sa práve nechystáte do štúdia. Načerpajte vitamín D v priebehu vašej praxe a zlepšite si náladu pohľadom na zeleň. Potrebujete len dostatočne silnú hrubú podložku, ideálne si ju prehodíte cez rameno pomocou popruhu na jogamatku alebo použite vak na jogamatku. Bežne sa joga dá cvičiť v parku, ale viac súkromia budete mať na záhrade či na terase. Vyrazte skoro ráno, pred tým, než sa rozvidní, trebárs len na pár pozdravov slnka a zostava tak naberie úplne nový rozmer.

V. Nechajte sa vtiahnuť

Viete, že máme v Yogacentre aj online lekcie? Jednoducho si zarezervujte lekciu podľa vášho výberu, spustite aplikáciu ZOOM a získate dávku inšpirácie pre vašu jogovú zostavu. V mnohých našich online lekciách sú dve lektorky. Jedna predcvičuje a popisuje, druhá kontroluje účastníkov, aby správne precvičili ásány.

Všechny kategorie jógologie