Základná výbava na jogu: jogamatka

Keď začínate cvičiť jogu, zvyčajne by ste sa chceli na ňu aj dobre vybaviť. Radi by ste si kúpili kvalitné pomôcky, kde však začať. Možno riešite kompromis medzi kvalitou a cenou. Ktoré z pomôcok však skutočne potrebujete a ktoré si môžete doplniť aj neskôr? Prinášame vám prvú časť seriálu o základnom jogovom vybavení (nie len pre začiatočníkov).

Podložka je základ

Staré porekadlo vraví, že polievka je základ. Keď toto porekadlo prenesieme do jogy, radi by sme podobne vyzdvihli potrebu podložky na jogu, tzv. jogamatku. Táto pomôcka bude pravdepodobne to prvé, po čom budete ako začínajúci jogín pátrať. Obyčajná karimatka alebo podložka na fitness vám, bohužiaľ, neposlúži tak dobre. Aké vlastnosti by ste mali hľadať? A ako sa zorientovať v širokej ponuke rozmanitých podložiek?

Čo od jogamatky očakávať?

V prvom rade pozerajte na materiál. Ten by mal byť dostatočne pevný a odolný, aby vám podložka vydržala nejaký ten piatok, a to aj pri častom cvičení. Menej kvalitné podložky sa môžu už po pár použitiach začať rozsýpať, prípadne vám na nej ostanú vytlačené ruky, nohy či kolená. Na prvý pohľad, pri kúpe novej podložky to však laik len tak nerozozná. To je asi tiež hlavným dôvodom, prečo by ste si mali podložku radšej vybrať v obchodoch, zameraných na jogové vybavenie. Okrem samotných podložiek a pomôcok vám poskytnú aj poradenský servis.

Vaša prvá podložka

Do našej ponuky Yogashopu zaraďujeme len podložky, za ktorými si pevne stojíme a máme ich vyskúšané. Pod našou značkou Yogashop nájdete podložky, ktoré si sami nechávame vyrábať a vyberáme len také materiály, ktoré spĺňajú požiadavky na funkciu a sú zdravotne nezávadné. Aj v nižšej cenovej kategórii u nás nájdete podložky, ktoré vám budú dobre a dlho slúžiť. Ďalším dôležitým faktorom je povrch podložky. Mal by vám byť príjemný na dotyk, ale hlavne by sa nemal šmýkať. Oceníte to hlavne pri pozíciách ako je pes s hlavou dolu. Šmýkať by sa nemala ani spodná vrstva podložky, aby bola zaručená vaša bezpečnosť, predovšetkým pri dynamických štýloch jogy.

To sú v skratke univerzálne požiadavky, ktoré by mali spĺňať všetky kvalitné podložky. Ak kupujete vašu prvú podložku a zatiaľ nemáte úplne jasno v tom, čo od nej očakávate, môžete skúsiť napríklad Yogacentrum podložku na jógu Ekotex. Je vhodná na jemné, aj na dynamické štýly jogy. Je teda ideálna práve pre začiatočníkov, ktorí sa zatiaľ „neusadili“ len v jednom type jogy. Pozrite sa na náš výber podložiek, kde oceníte ich kvalitu, ako aj cenu.

Podľa typu jogy

Ak ste verní jednému štýlu jogy, i to pre vás môže byť indikátorom pri výbere podložky. Ak preferujete dynamické smery, pozerajte sa po pevnejších podložkách s dôrazom na protišmykový povrch. Pri jemnejších štýloch jogy zase voľte mäkkosť viac ako 5 mm. Ak patríte medzi priaznivcov prírodných materiálov, vsaďte rozhodne na podložky Natural Eco z prírodného kaučuku alebo korkové podložky. Zajímavou variantou je také 100% přírodní jutová podložka.

Želáme šťastnú ruku pri výbere svojej podložky!

Všechny kategorie jógologie