Šmýkanie pri cvičení jogy

Jógologie: podkluzování během cvičení jógyJedna z najčastejších otázok v jogových poradniach a diskusiách: „Nedokážem si naplno užiť lekciu či cvičenie doma, pretože sa mi to šmýka.“ Šmýkať sa môže podložka jednak po podlahe, ale častejšie sa šmýkajú ruky a nohy na podložke.

Rýchle riešenie

Ako dobré a rýchle riešenie môžu poslúžiť rukavice či ponožky. Protišmykové jogové rukavice trochu pripomínajú tie cyklistické a majú vlastne rovnaký účel ‒ dlaňová strana zabraňuje šmýkaniu po podložke, do látky na chrbte ruky si zase môžete utrieť pot z čela. To sa hodí hlavne na lekciách hot jogy.

Ponožky na jogu sa dajú zohnať v rôznych variantoch ‒ bezprsté, prstové i predĺžené, ako podkolienky. Okrem toho, že vám zahrejú achilovku a členky, mnoho z nich má protišmykovú úpravu, aby sa váš „pes s hlavou dolu“ neroztiahol na podložke. Odporúčame ponožky značky Tavi Noir, ktoré sa okrem jogy hodia i na pilates alebo cvičenie port de bras.

Systematické riešenie

Ak sa nechcete ešte viac zahrievať v ponožkách (napríklad pri hot joge) a rukavice vám prekážajú, zvážte nákup osobnej podložky. Za naše roky skúseností sme overili, že najmenej sa šmýkajú Eco podložky na jogu ‒ buď jutové na kľudnejšie formy jogy alebo podložky Eco Natur z prírodnej gumy so zdrsneným povrchom.

Všeobecne: ak sa šmýkajú ruky i nohy, je to známka toho, že nemáme dostatočne posilnený stred tela a jogu cvičiť skutočne potrebujeme. S kvalitnou podložkou, trpezlivosťou a poctivým cvičením s dobrým lektorom sa postupne prestanú šmýkať ruky i nohy ‒ svaly na rukách sa tiež posilnia, stred tela sa spevní, zadná strana nôh sa krásne natiahne a zo začiatku možno nenávidený pes hlavou dolu sa stane obľúbenou oddychovou ásánou.

Extra tipy

1. Zamyslite sa, či nie ste zvyknutí často si krémovať ruky. Posledná vrstvička krému pred vstupom do jogového štúdia môže v teple spôsobiť veľké nepríjemnosti. Krém na podložku tak úplne nepatrí, skúste radšej iné prostriedky!

2. Na lekciu hot jogy si odporúčame vziať i uterák. Najlepšie samozrejme jogový, ktorý je ľahký a rýchlo schne. Bude sa hodiť nie len z hygienických dôvodov, ale aj ako ochrana proti šmýkaniu ‒ odsaje pot, vďaka čomu sa prilepí k podložke a zabráni šmýkaniu. Uterák sa perie lepšie, ako celá podložka.

3. Kontrolujte si postavenie dlaní a chodidiel. Nesúmerný tlak na podložku tiež zapríčiňuje šmýkanie.

Všechny kategorie jógologie