Kúzlo Japa mála

Hovorí sa, že japa mála si vyberie vás. Príde k vám presne taká, akú momentálne potrebujete. Pretože každá mála má svoje účinky. V čom spočíva jej kúzlo a na čo vlastne slúži? Pohodlne sa usaďte so svojím obľúbeným nápojom a prečítajte si viac o magickej príťažlivosti tohto pradávneho “náhrdelníka”.

 

Japa v sanskrite znamená točiť, opakovať mantru alebo meno božie. Mála zase veniec alebo náhrdelník. Tradičná japa mála má 108 guličiek a 1 guľôčku naviac nazývanú guru alebo meru. Signalizuje koniec meditácie. Verí sa, že táto guľôčka symbolizuje múdrosť a spojenie medzi študentom a jeho guru. Keď sa dokončí meditácia 108 mantier a chcete ďalej pokračovať, od tejto guľôčky sa vrátite späť opačným smerom. Existujú i menšie mály, ktoré sa používajú ako náramky, obsahujú 27 alebo 54 guličiek a ak ich vynásobíte, dostanete sa k číslu 108.

108 guľočok nie je náhodných, číslo 108 má hneď niekoľko významov. V hinduizme predstavuje počet božstiev - 108 upanišád. V budhizme znamená číslo 108 počet cností, ktoré má človek dosiahnuť alebo počet nečistôt, ktoré musí zdolať. V našom tele máme 108 marma (akupresúrnych) bodov. Podľa tantrickej jogy máme 108 energetických línií, ktoré sa zbiehajú v srdcovej čakre. Sanskrit obsahuje 54 varen, teda písmen a každé má mužský (predstavuje Šivu) a ženský princíp (predstavuje Šakti), vynásobené 2 sa tiež dostaneme k číslu 108. Prejdením všetkých gulôčok vyvoláme mužské (pozitívne) i ženské (negatívne sily) aspekty vnútorného zvuku, ktorý je ukrytý v písmenkách mantry a tak vnútri vyvolávme priaznivé vibrácie. Vedeli ste, že k budhistickým chrámom vedie presne 108 schodov?

Strapec má za úlohu odvádzať negatívnu energiu. V niektorých náboženstvách je strapec označovaný ako lotosový kvet, ktorý predstavuje osvietenie alebo ako tisíc okvetných lístkov Saharsrara. Môžeme ho interpretovať aj ako struny, ktoré nás spájajú s božstvom a jednotou či ako symbol našej prány a vedomia.

Na čo nám Japa mala poslúži

Mála sa často prirovnáva k ružencu. Jednak majú rovnaký počet guličiek a podobný účel, slúžia na odriekanie či odrátavanie modlitieb či mantier. Mála nám pomáha spojiť sa so svojím vyšším JA. Vďaka opakovaniu mantry sa človek dostáva do meditácie, do stavu delta či théta, kedy máme možnosť spojiť sa s našou podstatou. Po meditácii odchádzame duševne očistení, harmonizovaní, šťastní a ľahkí. A to je v dnešnom ubehanom svete ako balzám na dušu.

 • odriekanie mantier: jednotlivé guľôčky vám pomáhajú strážiť počet opakovaní, aby ste mohli “vypnúť” vlastné počítanie a mohli sa sústrediť na mantru samotnú
 • posilnenie sústredenia: pomáha prehlbovať a udržiavať sústrenú myseľ
 • vyjadrenie vďačnosti: s každou guľoučkou si môžete pomyslieť či vysloviť, za čo ste (vesmíru) vďační
 • dýchacie techniky: pomôže počítať zádrže dychu, napr. nádych a zadržanie dychu, kým prejdete 5 guľočok a výdych. Zrazu si uvedomíte, že dýchate pomalšie, precítenejšie
 • a samozrejme aj keby ste prehliadli všetky tieto spôsoby využitia, môžete svoju malu nosiť len tak na krku alebo omotanú niekoľkokrát na ruke pre potešenie

Podľa čoho vybrať tú správnu

Japa mála sa vyrába z rôznych materiálov. V Indií to je santalové drevo, tulsi a rudraksha. V Nepále a Tibete používajú hlavne semienka bódhi, lotosu, ale i kostí.

Mála z krištáľu či perál alebo z guľôčok bielej farby slúži predovšetkým na očistenie mysle od prekážok, negatívnych myšlienok, stresu a rušivých pocitov. Môžu byť dokonca nápomocné pri odstránení chorôb a zlej karmy. Pri týchto malach je vhodné vyslovovať mantry na ukľudnenie.

Mála zo zlata, striebra, medi alebo lotosového dreva slúži na zlepšenie života, vedomia a na hromadenie zásluh. Pri týchto málach je vhodné vyslovovať mantry na obohatenie.

Mála z jantáru predlžuje život. Ruženín zase priťahuje pravú podstatu lásky, posilňuje sebalásku, sebadôveru a uvedomenie si samej/samého seba. Ametyst vyvažuje 6. čakru, má schopnosť odstrániť netrpezlivosť, chaos, vyrovnať energiu a podporovať jasnosť. Ónyx pomáha eliminovať apatiu, úzkosť, stres a negatívne myslenie. Používa sa k zmene návykov, zvyšuje koncentráciu a sústredenie. Sušené plody posvätného stromu Elaeocarpus granitus, tj rudrakša chráni pred všetkým negatívnym, dodáva telu, mysli a duši pozitívnu energiu, prejasňuje život a zlepšuje intuíciu. Pomáha prepojiť sa s prírodnými silami. Posilňuje duševnú odolnosť a pomáha vyrovnať sa so starosťami každodenného života.

Starostlivosť o japa mála

Guľôčky japa mala absorbujú a uchovávajú energiu, preto je dobré ich z času na čas prečistiť:

 • vystaviť japa malu na priame slnko, najlepšie okolo obeda
 • zapáliť okolo japa mala bielu šalviu, ktorá má očistné účinky
 • vložiť málu do tibetskej misky a klopaním na steny ju rozozvučíť
 • z času na čas je dobré ju umyť v teplej vode, prípadne jemným mydlom alebo jemnou kefkou
 • môžete ju prípadne nechať namočenú cez noc
 • nakoniec môžete korály ešte potrieť kokosovým alebo santalovým olejom (predovšetkým drevené), vďaka čomu budú silnejšie a nevysychajú.

Prajeme šťastnú ruku pri výbere tej svojej: nechajte sa viesť svojou intuíciou a vyberte takú, ktorá vás na prvý pohľad či pocit osloví.

 

Zdroje:

https://yogapractice.com/yoga/mala-beads-and-japa-meditation/

Proč má mála 108 korálků? - Kořeny jógy (korenyjogy.cz)

Japamala - Wikipedia

Všechny kategorie jógologie