Ako sa obliecť na jogu?

Lekcia vybraná, podložka zbalená, teraz už len zvoliť vhodný outfit! Zdá sa to byť banalita, ale je dôležité, aby ste s pri cvičení cítili pohodlne. V tomto článku preberieme, aké vlastnosti by malo spĺňať oblečenie na jogu, aby vám nebránilo v pohybe a dobre slúžilo.

Príjemný materiál

Nedráždivý materiál príjemný na dotyk - to je kľúč, ktorý vám zabezpečí pohodlie pri všetkých druhoch športu. Pri joge to platí dvojnásobne. Pri praxi totiž pestujeme vnímavosť a všímavosť k tomu, čo cítime a prežívame. Nepríjemný materiál oblečenia ruší našu myseľ a strháva na seba zbytočnú pozornosť. Odporúčame vyberať oblečenie z prírodného, hladkého materiálu, ako je organická bavlna alebo bambus. Dôležité sú aj také maličkosti, ako sú švy, ktoré by mali byť dobre začistené a hladké.

V našej ponuke nájdete topy a nohavice na jogu z bambusu či organickej bavlny .

Vzdušnosť

Pri joge sa častokrát i zapotíme, obzvlášť pri dynamických štýloch, hot joge alebo pri praxi v letnom období. V takýchto prípadoch veľmi oceníte materiály, ktoré dobre odvádzajú pot z tela. Z prírodných materiálov opäť exceluje bambusové vlákno, ktoré bude hravo konkurovať aj špeciálnym umelým funkčným materiálom. Tí, ktorí trpia zvýšeným potením, možno radšej siahnu po voľnejšom strihu nohavíc a topov. Skvelou variantou sú tzv. harémové nohavice , ktoré majú zhrňovací pás, voľnejší strih a pevnejšie zakončenie nohavíc. Takže sú príjemne voľné, no zároveň držia na svojom mieste. V našej ponuke nájdete nohavice v rôznych farbách a dĺžkach.

Pružnosť a flexibilita

Pri jogových pozíciách by nás oblečenie nemalo nikde tlačiť, ťahať, ani brániť v pohybe. Vyberajte si preto kúsky s vyšším podielom elastanunú flexibilitu. Zároveň takéto oblečenie vydrží dlhšie, pretože nehrozí, že pretrhne, obzvlášť pri naťahovaní. Ak je oblečenie dostatočne elastické, tak nevadí ani tesnejší strih, zvoliť môžete napríklad legíny .

Estetický dojem

A dôležité je i to, ako sa v zvolenom outfite cítime. Vsaďte na osvedčený strih nohavíc a topu, ktoré lichotia vašej postave. Legíny so zvýšeným pásom stiahnu spodné bruško, a vy sa tak nebudete musieť pri cvičení zaoberať nepríjemným lemom v oblasti bokov. Farebnosť oblečenia vyjadruje vašu osobnosť. Odtiene fialovej, modrej a šedej pôsobia ukľudňujúcim dojmom. Naopak aktivizačný efekt našej mysle majú odtiene žltej, zelenej a koralovej. Určite nič nepokazíte výberom neutrálnych farieb: béžovej, bielej a čiernej.

Možnosť vrstvenia

Pri príprave na lekciu jogy myslite i na to, že na začiatku alebo pri záverečnej meditácii vám môže byť chladnejšie. Vyplatí sa pribaliť  top s dlhými rukávmi na zahriatie. Zároveň je však dobré byť pripravení i na prípady, kedy sa poriadne zapotíme. Radšej si teda vezmite viac vrstiev, ktoré môžete v prípade potreby pridávať či odkladať. 

Udržateľnosť

Udržateľný životný štýl sa už našťastie stal bežnou súčasťou života mnohých ľudí. I pri výbere oblečenia a pomôcok na jogu nemusíte už robiť kompromisy a môžete dať prednosť produktom, ktoré boli vyrobené s ohľadom na životné prostredie a v súlade s princípmi etickej produkcie. V našej ponuke nájdete oblečenie udržateľnej britskej značky Asquith alebo kúsky z našej vlastnej kolekcie vyrobené v České republike.

Naše tipy na univerzálne jogové outfity

Outfit č. 1

Outfit č. 1

Outfit č. 2

Outfit č. 2

Outfit č. 3

Outfit č. 3

Pár tipov na záver:

  • Tričko alebo tielko by malo tesne priliehať, aby vás pri obrátených pozíciách neprekvapilo odhalené bruško. Pri voľnejších topoch vyberajte tie s pevnejším lemom, ktoré tiež udrží top na svojom mieste.
  • Ak mávate studené chodidlá, využijete ponožky na jogu s protišmykovou spodnou vrstvou.
  • Zavinovacie vzdušné nohavice alebo nohavice palazzo vám perfektne poslúžia pri praxi vonku. Zároveň ich využijete ako súčasť voľnočasového letného outfitu.
Foto autora/ky článku

Autorka článku

Veronika Gálová

Veronika sa zoznámila s jogou v rámci povinnej telesnej výchovy na vysokej škole, kedy ešte netušila, že sa z toho stane láska na celý život. Po narodení druhej dcéry sa odhodlala splniť si svoj sen a stala s lektorkou. Momentálne cvičí predovšetkým s tehotnými a ženami po pôrode. Profesne sa venuje marketingu a copywritingu.

Všechny kategorie jógologie