10 tipov, ako urobiť cvičenie jogy s deťmi zaujímavejším

Objavili ste kúzlo jogy a radi by ste ho zdieľali aj so svojou ratolesťou? Ak sami cvičíte jogu, máte veľkú šancu, že sa k vám deti pridajú a budete objavovať a experimentovať spoločne. Prinášame vám pár tipov, ako začať a pritiahnuť k tejto prospešnej aktivite i deti. Prajeme príjemnú zábavu!

1. Inšpirácie a príbehy zo zvieracej ríše

Mnohé asány majú svoj názov vypožičaný práve zo zvieracej ríše. Vy môžete zájsť ešte ďalej a v zvieracej pozícii nechať deti napodobňovať zvieratká. Vymýšľajte spolu príbehy, kam sa vybrali na prechádzku, čo zažili alebo ako sa stratili v lese a našli si nových zvieracích kamarátov.

Dítě se může s jógou alespoň na chvilku proměnit v kočku nebo psa.

Dieťa sa môže aspoň na chvíľu premeniť na mačku alebo psíka.

2. Hra na plastelínu

Toto cvičenie bude baviť deti, ktoré už poznajú niektoré jogové asány. Ľahnite si do polohy dieťaťa alebo šavásany, zatvorte oči a nechajte vaše deti, aby vás vytvarovali do ním vybranej polohy. Môžu použiť svoje ruky a telo, nesmie vás však navádzať hlasom. Vy sa necháte dieťaťom len pasívne gúľať, váľať a tvarovať. Deti túto hru zbožňujú!

3. Púpavový dych

Dýchame predsa všetci. Iste, vďaka joge však môžete naučiť svoje deti dýchať správne! Máme na mysli skľudnenie pomocou dychu. Vyskúšajte si cvičenie: Púpava. Dieťa drží odkvitnuté púpavové semienko a pomaly, zhlboka sa nadýchne. Jeho úlohou bude odfúkávať semienko. Čím pomalšie, tým lepšie. Preto deti povzbuďte, aby si dali na čas. Semienko môžete variovať veterníkom alebo vreckovkou či ľahkou šatkou.

4. Zábavné polohy vo dvojici

Vyberte partnerské pozície, ktoré utužia váš vzťah. Skúste napríklad pozíciu loďky, kedy sedíte naproti sebe a dotýkate sa vo vzduchu chodidlami. Môžete sa pomaly rozhýbať zo strany na stranu a simulovať loď plávajúcu v búrke, potom zase v kľude priplávať do prístavu. Ďalšou možnosťou je zrkadlový strom. S dieťaťom stojíte vedľa seba, dotýkate sa bočnou stranou tela a každý robíte pozíciu stromu zrkadlovo. Pažami sa môžete objať a urobiť spoločné namasté.

Řadu pozic můžete s dítětem dělat ve dvojici. Inspirujte se
    pozicemi partnerské jógy

Niektoré pozície môžete s deťmi robiť vo dvojici. Inšpirujte sa partnerskou jogou.

5. Zaraďte výzvu

Mnohé deti sú súťaživé a milujú výzvy. Dajte priechod ich prirodzeným ambíciám a zvedavosti. Tak schválne:

  • Ako dlho vydrží stáť v pozícii stromu na jednej nohe?
  • Aký dlhý môže byť výdych?
  • A kto vydrží v pozícii obráteného stola dlhšie?

6. Jogové karty

Dieťa iste ocení, keď sa na jogu vybavíte ako profík. Skvelou pomôckou sú jogové karty pre deti, vďaka ktorým sa pozícia učia a zapamätajú jednoduchšie. S kartami sa dá vymyslieť mnoho zábavných hier. Môžete losovať, nechať vybrať dieťa alebo poschovávať po miestnosti. A cvičenie hneď naberie nový smer.

7. Vybavte dieťa podložkou

Kúpou špeciálnej detskej podložky dieťa pochopí, že to s jogou myslíte skutočne vážne :-) Bude sa mu na nej cvičiť omnoho lepšie, ako na koberci alebo na podlahe. Vyberajte také, ktoré majú kvalitný povrch a nebudú sa šmýkať pod detskými rukami. Presne také nájdete na našom e-shope.

8. Vytvorte si svoj spoločný ranný alebo večerný rituál

Pravidelnosť je dôležitá a deti si pomocou rituálov niektoré činnosti veľmi dobre osvoja. Určite si na jogu pravidelný čas, nech už je to každé ráno po prebudení alebo polhodinka dvakrát týždenne hneď po škole či škôlke. Výborná je i na dobrú noc.

9. Na koniec zaraďte krátku meditáciu

Deti a meditácia? Zdá sa to byť nezlučiteľné? Skúste začať s minútou a čas môžete postupne navyšovať. Meditáciu navodíte prostredníctvom hry . Využite nekonečnú detskú predstavivosť. Môžu si napríklad predstavovať, že sa stanú čokoládou, ktorá sa na slniečku roztopí a uvoľní celé čokoládové telo. Alebo že neúnavne hladkajú jemnú srsť šteniatka, ktoré oddychuje schúlené v náručí.

10. Odmena

Kreslia radi vaše deti? Na konci každého cvičenia si môžu vyfarbiť mandalu. Krásne omaľovánky s jogovou tematikou nájdete v každom kníhkupectve. Odmenou môže byť i obľúbená zdravá dobrota: napríklad tvaroh s ovocím.

Prajeme vám kopec zábavy!

Foto autora/ky článku

Autor článku

Veronika Gálová

Veronika sa zoznámila s jogou v rámci povinnej telesnej výchovy na vysokej škole, kedy ešte netušila, že sa z toho stane láska na celý život. Po narodení druhej dcéry sa odhodlala splniť si svoj sen a stala s lektorkou. Momentálne cvičí predovšetkým s tehotnými a ženami po pôrode. Profesne sa venuje marketingu a copywritingu.

Všechny kategorie jógologie