Náš príbeh

Kde bolo, tam bolo, bola raz Jana, ktorá sa objavila v Kanade na svojej prvej lekcii Bikram jogy. Písal sa rok 2000, a tiež začiatok tohto jogového príbehu...

Joga, ktorá sa praktikuje v horúcej miestnosti, ma pritiahla k sebe hneď na prvý pocit. V nasledujúcich rokoch som sa pustila nie len do intenzívnej praxe, ale pridala som i štúdium na prestížnych školách Hot a Hatha jogy, a tiež jogy pre deti. V roku 2005 som sama začala vyučovať jogu a stala sa mojou neoddeliteľnou súčasťou.

V roku 2006 sa mi podarilo priniesť jogu i do Prahy - Ďáblic, kde žijem. Založila som Yogacentrum Ďáblice a pražskí jogíni sa dočkali úplnej novinky ‒ Hot jogy, ktorá je dodnes dôležitou súčasťou rozvrhu Yogacentra. Hot joga prehrieva svalové tkanivo, buduje imunitu, zlepšuje krvný obeh a je vhodná takmer pre všetky vekové kategórie.

Okolo Yogacentra sa čoskoro vytvoril spoľahlivý tím lektoriek a lektorov. Prakticky od začiatku do tímu patrí napríklad Terezie či Zoja. Postupne tím posilnil o ďalšie stálice, ako sú Nikola, Petr, Irena, Tanja a ďalší. Lektorský tím sa priebežne obmieňa, noví ľudia prinášajú nové prístupy a svieži vietor. Osvedčení lektori si okolo seba zase držia verné skupinky jogínov, z ktorých sa čas od času stanú ďalší noví členovia tímu vďaka učiteľskému kurzu Yogacentra!

Kurz pre učiteľov jogy vedieme od roku 2008. Prebieha dvakrát ročne a poskytuje začiatočníkom i skúseným jogínom možnosť hlbšieho vniknutia do Hatha jogy, porozumeniu všetkým duchovným i fyzickým súvislostiam a tréning vedenia lekcií i práce s klientmi. Po absolvovaní kurzu je možné získať certifikát MŠMT, ako aj medzinárodný certifikát od Yoga Alliance.

Po toľkých rokoch veľmi dobre vieme, že jogu je treba cvičiť s kvalitným vybavením. Spoľahlivé podložky, šikovné tehličky i vankúše, krásne, a hlavne funkčné oblečenie na jogu ponúkame v našom e-shope už od roku 2007, jogíni a jogínky v Česku i na Slovensku u nás nájdu všetko potrebné.

Ďáblice sú pre niektorých jogínov príliš ďaleko, zároveň priestory prestávajú stačiť všetkým záujemcom a záujemkyniam. V roku 2011 sme preto otvorili druhé Yogacentrum v Holešovicích. V oboch pobočkách máme jednu sálu na Hot jogu a jednu klasickú, kde učíme poludňajšie, poobedňajšie i večerné lekcie. Doobeda často prebieha napr. joga pre mamičky s bábätkami. V Yogacentrum Holešovice zároveň pravidelne usporiadavame víkendové semináre hormonálnej jogy, tao jogy, akrojogy a ďalších špecialít.

Okrem Yogashopu prevádzkujeme od roku 2015 aj e-shop Korko, obchod s ekologickými kabelkami, batohmi a módnymi doplnkami vyrobenými z kôry dubu korkového. Kôra sa raz za deväť rokov zbiera a vznikne univerzálne vlákno, zatiaľ čo strom ďalej rastie. Korkové módne a jogové doplnky sú vegan friendly, ľahké, odolné a krásne na nich vynikne originálna štruktúra prírodného materiálu.

Nad rámec pravidelných lekcií usporiadavame i víkendové workshopy s českými i zahraničnými lektormi. Odohrávajú sa u nás workshopy jin jogy, pránájámy, hormonálnej jogy, či napr. inverzných a balančných ásán. Dvakrát do roka usporiadavame intenzívne kurzy pre učiteľov jin jogy.

Na jeseň 2015 sme usporiadali prvú lekciu jogy vonku, najradšej máme park v Stromovke. Hatha joga pod šírym nebom krásne roztiahne pľúca, upokojí myseľ a dodá slnečnému víkendu nový rozmer. Rovnako uvažujeme i pri príprave jogových víkendov mimo Prahu. Pravidelne balíme palice na nordic walking a vyrážame si zašportovať do okolia Broumova alebo Jizerských hôr.

V novembri 2015 sme založili Cestovnú kanceláriu Yogacentrum. Usporiadavame zvyčajne dva zájazdy v sezóne: do Indie a na Srí Lanku. Uniknúť zo šedej a temnej zimy na pobrežie štátu Goa alebo na srílanské pláže, oddýchnuť si, počúvať šumenia oceánu a cvičiť jogu - ideálna aktivita na začiatok roka.

Uprostred leta 2017 sme dosiahli ďalšiu métu: otvorili sme kamenný obchod v pražských Holešovicích. Jogínky a jogíni si teraz môžu vyberať vybavenie i v kamennej predajni, využiť odborné poradenstvo a všetko si na vlastnú asánu vyskúšať v našej testovacej zóne.

Veľmi nás teší a napĺňa, že už tak dlho môžeme predávať naše nadšenie z jogy ďalším a ďalším ľuďom. Radi sa s vami stretávame v Ďáblicích, Holešovicích, v Yogashope a trebárs i v Stromovke alebo na pobreží Indického oceánu. Tak do skorého videnia!

Jana a Libor Smažíkovi