Ako správne vybrať bolster?

Bolster na jogu je špeciálna pomôcka, s ktorou sa môžete stretnúť v jogových štúdiách. Je nevyhnutnou súčasťou predovšetkým pri restoratívnych typoch jogy, ako je napríklad jin joga, pri relaxácii či pranájame. Za jeho rozšírením stál v 70-tych rokoch 20. storočia jeden z najslávnejších učiteľov jogy – B. K. S. Iyengar, ktorý začal vo svojej praxi používať pomôcky, ako sú tehličky, opasky, lavice i spomínaný bolster. Prvotným impulzom k zapojeniu pomôcok do jogy bola potreba pomôcť študentom bezpečne sa dostať do určitých pozícií tak, aby rešpektovali svoje momentálne možnosti.

Naše Yogacentrum bolstery

Bolster vzhľadom môže pripomínať vankúš, ale výplň by mala byť pevná, aby mohol dobre plniť svoju podpornú funkciu. Je preto veľmi dôležité, aký materiál je použitý ako výplň bolsteru. Všetky Yogacentrum bolstery v sebe ukývajú vlákna kapoku, ktoré zabezpečujú pevnosť bolsteru i pri jeho pravidelnom používaní. Jednotlivé bolstery sa odlišujú tvarom a veľkosťou. Poďme si ich predstaviť.

Obdĺžnikový bolster „Pranayama”

Tento tvar je asi najuniverzálnejší typ bolsteru. Je dostatočne vysoký a hlavne široký, takže vám pri relaxácii podoprie celý chrbát, vrátane ramien a lopatiek. Je ideálny na pozície, kde potrebujete rovné a stabilné podopretie celej časti chrbta alebo trupu. Jeho hlavné výhody by sme mohli zhrnúť takto:

 • je bezpečný, pri praxi je stabilný a neroluje sa

 • bolstery je možné v prípade potreby dobre vrstviť na seba

 • v polohe na chrbte (napr. supta vírásana) podoprie nielen chrbát, ale i boky trupu a lopatky

 • výborný pri relaxácii i pránájáme a obľúbili sme si ho i pri jin joge

 • rozmery: dĺžka 66 cm x šírka 36 cm x výška 20 cm*

Oválny bolster

Oválny bolster je užší, jeho guľatý tvar umožňuje výraznejšie tvarovať telo. Výborne ho využijete na podloženie chrbtice v pozícii na chrbte pri praktikovaní pránajámy. Lopatky už nebudú 100% podložené, klesnú nižšie a hrudník sa môže otvoriť. Vytvorí sa tak viac priestoru na dych. V skratke by sa dali výhody oválneho bolsteru zhrnúť nasledovne:

 • umožňuje presnejšie vypodloženie (napr. konkrétnej časti chrbta)

 • pomáha otvárať hrudník v ľahu pri praxi pranajámy

 • hodí sa všade tam, kde potrebujeme užšie vypodloženie

 • rozmery: dĺžka 61 cm x priemer 23 cm*

Bolster long

Jedná sa o obdĺžnikový bolster, ktorý je však nižší a dlhší ako ten klasický. Využijú ho pokročilí jogíni ako oporu pri stoji na ramenách, i tí, ktorí preferujú menšiu intenzitu podpory.

 • Rozmery: dĺžka 75 cm x šírka 18 cm x výška 8 cm*

Bolster XL

Tento bolster je rozmernejším variantom obdĺžnikového bolsteru, presahuje ho o niekoľko centimetrov vo všetkých smeroch. Ocenia ho hlavní vysokí ľudia, ale i začiatočníci či tí, ktorí potrebujú vyššie podloženie.

 • Rozmery: dĺžka 68 cm x šírka 40 cm x výška 24 cm*

Bolster mini

Malý valcový bolster slúži na vypodloženie menších častí tela v najrôznejších pozíciách, napríklad podloženie kolien v pozícii dandásana, vypodloženie krčnej chrbtice a pod. Zaujímavé využitie môže nájsť i v detskej joge.

 • Rozmery: dĺžka 31 cm x priemer 12 cm*

Ako mám zvoliť dĺžku bolsteru?

Ak chcete bolster využívať v pozícii na chrbte, ako podporu, je dôležité, aby bolster podpieral i celú hlavu tak, aby nebola zaklonená. Ak si nie ste istí správnou dĺžkou, môžete sa premerať. Rozhodujúca je dĺžka trupu od kostrče až po korunu hlavy, aby ste si mohli pohodlne položiť celý trup na bolster. Ak si nie ste istí, ktorý bolster vám najlepšie poslúži, spýtajte sa v našej poradni alebo navštívte náš kamenný obchod, kde si je môžete všetky bolstery porovnať a vyskúšať v praxi v našej špeciálnej skúšobnej zóne.

*Rozmery jednotlivých bolsterov sa môžu líšiť, skontrolujte si vždy údaje uvedené na konkrétnom produkte.

Všechny kategorie jógologie