4 meditačné pomôcky na príjemnú meditáciu


Meditácie patria medzi užitočné a fungujúce techniky na dosiahnutie vnútornej rovnováhy. Predstavujú spôsob, akým si oddýchnuť, zlepšiť svoj spánok a stať sa spokojnejším. Ak sa meditácii vyhýbate, pretože máte strach z nepohodlia alebo sa domnievate, že na ňu proste nemáte čas či trpezlivosť, ubezpečujeme Vás, že obavy nie sú na mieste. Zvoľte si meditačnú polohu, v ktorej sa budete dobre cítiť, vypomôžte si meditačnými pomôckami, zatvorte si oči a na pár minút sa sústreďte len na svoj dych.

Meditačný vankúš

Nebuďte na seba príliš nároční. Meditácia je postupný nácvik a platí tu, že i cesta je cieľ. Úplnú koncentráciu pravdepodobne nedosiahnete v prvých dňoch praxe. Skúste sa odpútať od rušivých vplyvov a sledujte svoje nádychy a výdychy. Nenechajte sa vyviesť z miery, ak sa Vám myšlienky nedarí zastaviť. Pokojne a s odstupom ich pozorujte, ako prichádzajú a zase odchádzajú.

Od meditovania mnohých odrádza nepohodlie zo sedenia na zemi. Je to však najvhodnejšia meditačná poloha, ktorá umožňuje držať chrbát rovný a v predĺžení. Podložte si sedacie svaly relaxačným vankúšom, aby vás nerozptyľovalo mravčenie v nohách alebo bolesť chrbta.

Meditačná podložka

Pri meditácii sa samozrejme nemusíte trápiť na tvrdej alebo chladnej zemi. Meditačná podložka je vyrobená z prírodných materiálov. Vďaka nej vás už nič nebude tlačiť ani chladiť.

Podporný vankúš

Ak uprednostňujete polohu v ľahu, s podporným vankúšikom z pohanky predídete stuhnutému krku.

Mála

Neviete, čo si počať s rukami? Ak vám zo začiatku umiestnenie rúk na kolenách s dlaňami nahor nepríde vôbec prirodzené. Ruky si položte na stehná, do lona alebo si na pomoc pozvite málu s kamienkami z ónyxu na šiu koncentráciu či odriekavanie mantier.

Dajte meditácii šancu a vydajte sa spoznať najinternejšie, najjemnejšie elementy samej seba či samého seba. Odmenou vám bude kultivovaná myseľ, upokojenie a hlboká relaxácia.

Poradna

Vaše dotazy ráda zodpoví

Jana Smažíková

držitelka mezinárodních certifikátů pro učitele Hatha jógy a pro výuku jógy dětí a majitelka yogashop.cz

Položit dotaz Ukázat dotazy

Poslední dotaz

Jana Gregorová 19. 03. 2022

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak očistit tibetskou mísu, která byla roky na poličce nepoužívaná? Děkuji

Odpověd:

Dobrý den,

tibet. miska je vyrobena ze slitin mědi. Tj. měl by pomoci např.: https://pripravky-rez-vodni-kamen.heureka.cz/helper-cistic-na-med-a-nerezove-nadobi-200-g/?gclid=EAIaIQobChMI_a2phPHt9gIVSwKLCh3tsg7_EAAYASAAEgLPxfD_BwE#prehled/

Hezký den přeje

Libor

Další dotazy