Tajomstvo tibetských mís

Sú to len pôsobivé doplnky do jogových štúdií alebo je za nimi niečo viac? Ako znie taká tibetská miska? A kedy sa používa? Objavte spolu s nami kúzlo vzácnych kovov a magického zvuku.

Trochu histórie

Zvukový nástroj zo vzácnych kovov pochádza z Nepálu a prvé zmienky o hracích nádobách podobných tvarov nájdete už v 3. tisícročí pred naším letopočtom. Svojou obľúbenosťou si zaslúžili slávu po celej Ázii. Dodnes sa praktikujú rôzne budhistické modlitby za zvukov tibetských mís. Majú však nie len náboženské využitie, ale i hudobné či liečivé. V medicíne sa využívajú pri tzv. zvukoterapii

Vzácne kovy, vzácne spracovanie

Tradičné misy sú tvorené zliatinami niekoľkých kovov, ich počet má symbolizovať vesmírne planéty. Medzi ten najviac oceňovaný spôsob výroby patria ručné tepané misy. Ich steny totiž tvorí zvonovina, čo je zliatina medi a cínu. Zvuk vychádzajúci z tepanej tibetskej misy je teda ľúbezný, harmonický a možno i návykový.

Strojovo vyrábané tibetské misky sú z tvrdého materiálu – mosadze. To znamená, že sa misky najskôr odlejú a potom vysústružia. Tým, že je materiál tvrdý, môžu mať misky o niečo menej znejúci zvuk. Tento typ misiek je teda vhodný napríklad pre začiatočníkov, ktorí si chcú vlastnosti jogového hudobného nástroja len odskúšať, než sa vrhnú do väčšej investície.

Liečivé vibrácie

Aké účinky majú zvuky tibetskej misky? Vibrácie vychádzajúce zo vzácnych kovov pôsobia blahodarne na telo i myseľ. Ľudské telo je z väčšiny tvorené vodou, preto tak pozitívne reaguje na zvuky, ktoré vychádzajú z misky. Zvuk tak zahajuje meditáciu, rozprestrie sa po priestore a spríjemní náladu. K miske patrí i drevená palička, obalená kožou, ktorou obchádzajte po okraji misky, a tak vzniká jemný zvuk. Pre silnejší „gong“ zvuk je možné do misky jemne klepnúť. Rezonujúci nástroj však nájdete i pod názvom gong alebo tibetský zvonček.

Všechny kategorie jógologie