Mindfulness alebo život v prítomnosti


Mindfulness alebo život v prítomnosti

Stačí zadať do google slovíčko mindufulness alebo slovensky všímavosť a zahltia vás stovky odkazov a informácií. Čo je však skutočne dôležité vedieť o mindfulness? Uvarte si svoj obľúbený čaj, započúvajte sa do zvukov kanvice. Skúste vnímať farbu a zloženie čaju. Privoňajte si k nemu. Čo všetko cítite? Hrnček vám príjemne zahrieva ruky a už sa tešíte, až bude tak akurát na pitie… Nájdite si vhodné miesto na sedenie, vytvorte si pohodlie a pustite sa do tohto článku. Vedzte, že splnením týchto krokov máte svoje prvé mindfulness “cvičenie” už za sebou. Jednoduché, však?

Čo je vlastne mindfulness?

Mindfullness je totiž všímanie a uvedomovanie si toho, čo sa deje okolo nás. Je to opak kolotoča, na ktorom sa vezieme celý deň a rýchlo striedame aktivity, plníme povinnosti, robíme jedno rozhodnutie za druhým, prijímame “rozkazy” a informácie. Večer, keď z toho kolotoča vystúpime, tak sa čudujeme, že sme unavení. A veľmi sme si nestihli uvedomiť, že nám sa nám pri tej jazde hral vietor s vlasmi, že nás opálilo slniečko, že vedľa v stánku predávali cukrovú vatu a že deti v okolí výskali a pískali od radosti a vzrušenia. Ktorá predstava celodenného kolotoča je lákavejšia? Tá prvá alebo druhá?

Dá sa mindfulness natrénovať?

Máme dobré správy, i minduflness sa dá natrénovať, aby sme mohli prestúpiť z kolotoča 1 na kolotoč 2. “Mindfulness je uvedomenie, ktoré vzniká pri venovaní pozornosti, zámerne, v prítomnom okamžiku bez posudzovania.” Tak definoval mindfulness v roku 1979 Jon Kabat-Zinn, tvorca metódy znižovania stresu založenej na všímavosti a profesor medicíny na Lekárskej faktulte Massachusettskej univerzity. Táto metóda je však stará tisíce rokov. Začať môžete kedykoľvek, nepotrebujete k tomu nič ani nikoho. Na začiatok stačí zvoliť určitý časový úsek a v tomto čase vykonávať len jednu jedinú činnosť (príprava čaju). Ak sa vám stane, že vaše myšlienky behajú do minulosti alebo budúcnosti, tak ich len jednoducho prijmite, presuňte svoju pozornosť opäť k čaju a odpustite si. Myseľ je prirodzene tam, kde je to pre ňu zaujímavejšie. Práve tým, že sa budete vracať a sústrediť svoju pozornosť k svojmu čaju (dychu, jednej veci alebo činnosti), tak ju usmerníte. Odmenou vám bude po pár cvičeniach viac pokoja a priestoru vo svojej mysli.

Ďalšie výhody praktikovania mindfullness:

  • Lepšia sústredenosť
  • Kvalitnejší spánok
  • Zlepšenie kognitívnych výsledkov
  • Zníženie hladiny stresu a lepšie zvládanie stresových situácií
  • Zníženie úzkostí a intenzity silných či zložitých emócií
  • Zlepšenie sociálnych zručností
  • Lepšia empatia, pamäť a imunita
  • A to najlepšie na koniec: viac radosti zo života!




Ani tí najväčší majstri mindfulness nedokážu byť pozorní 24 hodín 7 dní v týždni. Nie je to žiadna súťaž, ani cieľ, za ktorým sa treba hnať. Stačí si nič nevyčítať a byť všímavý kedykoľvek vám to vaša myseľ pripomenie, zvedomiť si daný okamžik, prežiť ho naplno, najlepšie, ako len dokážete. A nezabudnite si potom poďakovať v mysli, alebo vlastne pokojne i nahlas. Každý krok bližšie ku kolotoču 2 sa počíta.


Autorka článku

Tinka

Tinka Víšková

Tinka je Slovenka, copywriterka, PRistka, meditujúca jogínka, maminka, manželka, teta, dcéra, kamoška. Zatiaľ všetko, čo si zmyslela, tak sa jej podarilo, a pritom je to roztekaný blíženec, ktorý nedokáže doťahovať veci do konca :D Najviac žije podľa hesla: Žiaden sen nie je dosť veľký, aby sa nemohol uskutočniť.

Všechny kategorie jógologie