Joga pri problémoch s bedrami

Bedrá dokážu niekedy pekne potrápiť. Kancelárska rutina celodenného sedenia za počítačom s preloženými nohami rozhodne neprospieva mobilite bedier a celá oblasť panvy je potom zatuhnutá a bolí. Nie len sedavý spôsob života však spôsobuje problémy s bedrami. Niekedy môže byť príčina i závažnejšia, napríklad reuma alebo osteoporóza. Obmedzená pohyblivosť bedier je prirodzená i po operácii.

Bedrá a emócie

Bedrá majú kľúčový význam pri jogovej praxi. Je známe, že táto oblasť je sídlom prvej koreňovej čakry. Neprejavené emócie, traumy a zlé skúsenosti sa kumulujú práve tu. Precvičovanie bedier v jogových pozíciách dochádza nie len k fyzickému uvoľneniu, ale i popusteniu všetkých zadržaných pocitov.

Druhy jogy pri bolesti v bedrách

A aký druh jogy zvoliť pri problémoch s bedrami? Vhodné sú lekcie s pomalším tempom, predovšetkým hatha joga, ktorá pekne pretiahne celé telo a jemná jin joga, ktorá aktívne pracuje s ásánami na otvorenie bedier. Joga pre ženy sa venuje panvovému dnu ako oblasti ženskej energie a pomáha pri odstraňovaní bolestí pohybového aparátu. A joga pre seniorov, ktorá rešpektuje potreby starších vekových kategórií, je na rozhýbanie kĺbov ideálna. Pred lekciou informujte lektora o svojich zdravotných obmedzeniach a rozhodne požiadajte o radu, ak ucítite bolesť v bedrovej oblasti počas cvičenia. Ak vám bude niektorá pozícia nepríjemná, nemusíte sa trápiť, proste ju vynechajte.

Pravidelné cvičenie jemnej jogy poskytuje úľavu a zlepšuje dlhodobý nepriaznivý stav. Ako zmierniť bolesť kĺbov pri cvičení sa dočítate v jednom z našich už publikovaných článkov.

Ako na bolesť bedier v priebehu dňa

Bedrovým kĺbom môžete uľaviť aj počas dňa – pri krátkych pozíciách na pár minút doma na podložke či v kancelárii. Začnite predklonom v tureckom sede v pozícii motýľa, ktorú poriadne predýchajte. Zostaňte v sede na podložke, natiahnite jednu nohu vpred a chodidlo druhej nohy oprite o vnútornú stranu stehna natiahnutej nohy. Následne sa trupom priblížte k natiahnutej nohe. Pokračovať môžete ďalej do pozície holuba, obráteného holuba v ľahu alebo pozícii šťastného dieťaťa. Rozhodne však dbajte na svoje pohodlie, bedrá vás nesmú začať ostro bolieť. Pri nepohodlí stačí oblasť len predýchať v obyčajnom tureckom sede alebo na podložke.

Pomocníci pri cvičení

Nepríjemný pocit v bedrách pri cvičení jogy vyriešia jogové pomôcky. Použite napríklad podporný vankúš na zníženie námahy kĺbov, napríklad pri tureckom sede na podloženie kolien. Praktickým pomocníkom je tiež opasok, ktorý slúži ako predĺženie úchopu rúk, takže pomôže uvoľniť ostatné časti tela. Celkové pohodlie kĺbov dopraje kvalitná mäkká jogamatka, najlepšie s hrúbkou 6 mm.

Netrúfnete si?

Stále máte obavy, že bude cvičenie nepríjemné? Napíšte do online poradne Janky Smažíkovej, lektorke a majiteľke Yogacentra. Rada vám poradí, ako cvičiť pri bolesti bedier, aby vám problémy s nimi nestáli vo vašej jogovej ceste.


Všechny kategorie jógologie