Prax jogy, keď teploty stúpajú

Tropické dni by sme asi najradšej trávili pri vode, pri mori alebo v nejakej príjemne vychladenej miestnosti. Realita však býva často iná, väčšina z nás musí i počas horúcich letných dní fungovať v bežnom pracovnom nasadení. Ako vám môže v týchto dňoch pomôcť joga?

Počúvajte svoje telo

Joga nás učí vnímať reč nášho tela. Preto ak cítite, že by ste potrebovali spomaliť, oddýchnuť si a prípadne i vynechať vašu obľúbenú dynamickú lekciu v štúdiu, tak to bez akýchkoľvek výčitiek urobte. Opatrní by mali byť predovšetkým seniori či ľudia so zvýšeným krvným tlakom. Dajte pozor i na cvičenie jogy vonku, vyhnite sa priamemu slnku.

Všetko je samozrejme individuálne. Takže naopak, ak sa cítite, že vám horúčavy nerobia problém, doprajte si jogu, na ktorú ste zvyknutí. Ak si vyberáte, ktorú lekciu navštíviť, odporúčame predovšetkým restoratívnu jogu a jemné štýly. Ideálna je napríklad jin joga, kde zostávate v pozíciách dlhšie a to príjemne uzemní. V priebehu cvičenia však dbajte na dopĺňanie tekutín. Aj keď sa bežne odporúča pred či po hodine istý čas vydržať bez pitia, pri vysokých teplotách to rozhodne neplatí. Prednosť dostáva pravidelný pitný režim podľa vašej potreby.

Prizvite si na pomoc ochladzujúce ásány

Pokud byste si chtěli zacvičit jógu doma, můžete využít zklidňujících a ochlazujících účinků nektěrých ásan. Které to jsou? V horku budeme nejvíce profitovat z pozic, které jsou svou podstatou zklidňující. Patří mezi ně pozice mačky Mardžariásana, pozícia dieťaťa Balásana, pozícia psa s hlavou dolu Adhomukhašvanásana, pozície v predklone a sede, ako je Dandásana a Upavišta konásana.

Mardžariásana - jemné natiahnutie chrbta v súlade s dychom

S nádychom sa pomaly prehnite

S výdychom vyhrbte chrbticu a uvoľnite hlavu

Dobrú službu urobia i pozície, pri ktorých sa otvára oblasť srdca: Uttana Šisosana (pozícia šteniatka), Uštrásana (pozícia ťavy), ako aj Matsjásana (pozícia ryby).

 

pozícia Matsjásana

Uttana Šisosana

Energizujúce a zahrievacie pozdravy slnka môžete vymeniť za pozdrav mesiacu, ktorý je presným opakom, pretože navodzuje upokojenie tela i mysle. Aké pozície je dobré naopak vo svojej praxi na čas obmedziť alebo úplne vynechať? Ak je nám teplo, najskôr nebudeme chcieť telo ešte viac zahrievať v pozíciách bojovníkov alebo inverzných pozíciách.

Vsaďte na dychové techniky

Svoje zmysly môžete v horúcich letných dňoch stíšiť pomocou meditatívnych techník a pránájámy.

Šítálí pránajáma

Z dychových techník môžete vyskúšať šítalí pránájámu. Pri tomto type dýchania sa vzduch pri nádychu zvlhčuje cez zrolovaný jazyk. Ako na to? Posaďte sa do pohodlnej pozície, zrovnajte hlavu, krk a chrbát do jednej línie. Zatvorte oči, dýchajte chvíľu normálne. Otvorte ústa do tvaru písmena O. Stočte svoj jazyk do podlhovastej ruličky a vytiahnite ho von z úst. Nadychujte sa zhlboka cez jazyk, ako keby ste sa chceli napiť z prameňa. Vnímajte chladný a vlhký vzduch, ktorý nadychujete. Pomaly vydychujte nosom. Vydržte takto dýchať 2 až 3 minúty a potom sa vráťte k bežnému dychu, prípadne si môžete ešte zopakovať rovnako dlhé kolo šítálí.

Nádí šódhana ľavou nosnou dierkou

Alternativnou ochladzujúcou dychovou technikou je možno známejšia nádí šódhana, pri ktorej sa striedavo nadychujete pravou a ľavou nosnou dierkou.

Ochladenie z pohľadu ajurvédy

Pri vysokých teplotách si môžeme vypomôcť i s tipmi z ajurvédy. Podľa nej sa teplo spája s energiou pitta. I keď nie sme pitta dóša, ajurvédske rady na usmernenie pitty môžeme v letnom období využiť všetci. Zamerajte sa na potraviny ochladzujúce pittu, ako sú šaláty a zelená listová zelenina, uhorka alebo melón. Do jedálnička zaraďte jogurt a mliečne výrobky, vrátane prepusteného masla ghí. Svoje jedlá dochuťte poriadnou dávkou klíčkov, vňate z petržlenu alebo koriandru. Naopak, odpustite si alkoholické nápoje, príliš korenené jedlá, chilli, kávu a ďalšie kofeínové nápoje.

Všechny kategorie jógologie