Jarná jogová očista

Oslávme príchod jari poriadnou očistou tela i ducha. V zimných mesiacoch je v poriadku venovať sa skôr aktivitám vnútri, v teple a užívať si blízkosť rodiny a priateľov. Na jar nás to už začne ťahať von s prvými slnečnými lúčmi, zobúdza sa nie len príroda, ale i naše telo. Potrebuje viac prechádzok, viac energie, slnko, čerstvý vzduch a to je najlepší čas na prebudenie nášho organizmu.

 

Namiesto detoxu podpora organizmu

Detox zlepší hlavne fungovanie pečene a ľadvín. My však môžeme podporiť funkciu týchto orgánov i celkovú aktivitu organizmu – a práve o to pri jarnej očiste ide! Ukážeme si spôsoby, ako si dodať viac energie, zlepšiť imunitu, rozžiariť pleť a zbaviť sa nánosov zimy.

Ako pristúpiť k očiste

Môže sa zdať, že očistný režim nastavuje veľa pravidiel či zákazov. V skutočnosti však stačí dodržať pár jednoduchých zásad, ktoré budeme praktikovať pravidelne. Je oveľa ľahšie dodržiavať rutinu, na ktorú si navykneme, ako podstúpiť radikálne zmeny. Aj v tomto ohľade sa nás dotýka pravidlo Ahimsa – nenásilie. Pravidlo, podľa ktorého sa nemáme tlačiť do nepríjemných situácií a byť láskaví v prvom rade k sebe s vedomím, že všetko robíme najlepšie, ako v danej chvíli dokážeme.

Základné kamene jogovej očisty

1. Ranná hygiena

Začnite deň ako každý iný – rannou hygienou. Po vyčistení zubov príde na rad ešte škrabka na jazyk. Pomocou nej si jemne vyčistíte jazyk, na ktorom sa v noci vytvára povlak z baktérií. Ide o prastarú hygienickú pomôcku, ktorá zlepší váš dych a spríjemní celkový pocit v ústach.

2. Čistý nos

Kanvička Néti je určená na špeciálnu hygienu nosa a nosných dutín. Postup k očiste je jednoduchý. Vytvorte soľný roztok z jednej čajovej lyžičky čiernej soli a pol litra prevarenej vody, ktorú necháte vychladnúť na telesnú teplotu – obe ingrediencie zamiešajte lyžičkou priamo v kanvičke. Teraz sa postavte k umývadlu a nakloňte hlavu na jednu stranu. Priložte koniec kanvičky Néti k nosnej dierke smerujúcej od umývadla. S otvorenými ústami prelievajte obsah kanvičky nosnou dierkou a nechajte prúd roztoku odtekať spodnou dierkou do umývadla. Na jednu dierku využijete obsah jednej kanvičky. Po výplachu jednej dierky si uzavrite prstom druhú nosnú dierku a prudko vyfúknite v predklone všetku vodu von. Opakujte na druhú stranu. Po výplachu nechajte ústa otvorené a jemne vydýchnite nosom, aby ste sa zbavili zvyškov vody.

3. Pitný režim

Dodržiavanie pitného režimu je osvedčený spôsob, ako z tela vyplaviť nahromadené odpadné látky. Najlepšia je čistá voda, filtrovaná či z kvalitného zdroja. Vyhnite sa baleným vodám v PET fľašiach, ktoré sú bežne uskladnené v supermarketoch dlhšie, než je zdravé. Stavte na vodu z kohútiku. Začnite deň tým, že vypijete pohár vody, aby ste doplnili deficit z noci. A ako hospodáriť s vodou počas dňa? Sklenená fľaša vám zaručí skvelú chuť vody, jednoduché prenášanie a dobrý pocit z redukcie jednorazových PET fliaš. Nedarí sa vám dodržiavať pitný režim? Dajte si za cieľ vypiť cez deň aspoň 5 fliaš. Fľaša má obsah 500 ml, takže budete mať kontrolu nad tým, koľko vody vám ešte ostáva do konca dňa, aby ste dodržali odporúčanú hladinu denného príjmu tekutín. Uvidíte, že sa vám rozžiari pleť, vyhnete sa bolestiam hlavy a kĺbov a budete sa cítiť lepšie.

4. Ako doplniť energiu

Terapeutická doska z čistého jaseňového dreva z českých lesov vyrobená šikovnými českými majstrami vám pomôže správne prekrviť všetky dôležité reflexné zóny na chodidlách. Vaše telo vám poďakuje, pretože mu týmto jednoduchým úkonom poskytnete viac energie pre vnútorné orgány, prehĺbite dýchanie a rozjasníte myseľ. Skúste si dať podložku pod pracovný stôl alebo si na ňu stúpnuť vždy pri rannej a večernej hygiene.

5. Meditácia

Meditácia je jeden z najlepších spôsobov, ako očistiť myseľ. Prečítajte si o základoch meditácie v jednom z našich článkov alebo v knihe o meditácii. K meditácii príde vhod aj niektorý z meditačných vankúšov, ktoré vám pomôžu sedieť s rovným chrbtom a zaistia i motiváciu k pravidelnému meditovaniu.

6. Sila bylín

Účinky pitného režimu a dostatočnej hydratácie organizmu už poznáte. Spestrite si deň čajovou seansou. Vyberte si podľa chuti alebo farby niektorý z ajurvédskych čajov Pukka. K očiste sa budú hodiť napríklad revitalizujúce, detoxikačné, čistiace čaje, ktoré obsahujú korenie a bylinky ako napríklad kardanom, fenikel, aníz, žihľavu či mätu, ktoré majú blahodarný účinok na tráviacu sústavu.

7. Jogový šatník

Pracujete poctivo na svojej jogovej očiste? Prešiel očistou aj váš šatník? Nezabudnite sa aj odmeniť, napríklad Topom na jogu z príjemného materiálu, ktorý využijete hlavne pri dynamických štýloch jogy. Jarný kvetinový vzor osvieži i poteší. Budete sa cítiť skvele zvonku i zvnútra.

Všechny kategorie jógologie